www.tikoszalin.fora.pl


Forum www.tikoszalin.fora.pl Strona Główna -> Terminy sprawdzianow !!! -> UTK- zagadnienia + częśc pytań
Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat 
UTK- zagadnienia + częśc pytań
PostWysłany: Pon 22:24, 14 Kwi 2008
D@mixx
Suchar
 
Dołączył: 09 Kwi 2008
Posty: 13
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 1 raz
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: NO JAK SKAD :D Z DUPY... :p





Na wstępie prosiłbym o tymczasowe zablokowanie owego postu dla niejakiego RAdosława O. z przyczyn osobistych Very Happy Niech płaci za głupotę.

Teraz szybka fota i odpowiedzi na pierwsza czesc pytan na jutro powinny byc następne, zobaczymy jak dopisza rozwiazujący ;]


[link widoczny dla zalogowanych]


EDO RAM (ang. Extended Data Output RAM - pamięć RAM z rozszerzonym wyprowadzaniem sekwencji danych EDO). Jest to zmodyfikowana pamiec FPM i składa sie ze specjalnie wydrukowanych układów.

FPM DRAM – (Fast Page Mode DRAM), najpopularniejszy w czasach procesorów 486 i wczesnych wersji procesorów Pentium rodzaj pamięci, zdolny do pracy przy częstotliwościach magistrali do 66 MHz. Pamięć FPM zawsze była instalowana parami.

SDRAM (ang. Synchronous Dynamic Random Access Memory) – rodzaj pamięci o dostępie swobodnym wykorzystywana m.in. w komputerach jako pamięć operacyjna. Początkowo pod nazwą SDRAM kryły się układy obecnie nazywane SDR SDRAM. Przedrostek SDR pojawił się po wprowadzeniu pamięci DDR SDRAM.

Pracują one w czterech prędkościach:

* 66 MHz = przepustowość 533 MB/s, czas dostępu 15-12 ns
* 100 MHz = przepustowość 800 MB/s, czas dostępu 10-8 ns
* 133 MHz = przepustowość 1067 MB/s, czas dostępu 7,5 ns
* 142 MHz = przepustowość 1133 MB/s, czas dostępu 7 ns

RIMM (ang. Rambus Inline Memory Module) – jeden z rodzajów kości pamięci komputerowej, na którym umieszczone są układy scalone z pamięcią Rambus DRAM (RDRAM).

Najpopularniejsze kości typu RIMM:

* 160-pinowe, stosowane SO-RIMM
* 184-pinowe, stosowane RIMM 16-bitowe
* 232-pinowa, stosowane RIMM 32-bitowe
* 326-pinowa, stosowane RIMM 64-bitowe

Kości 16-bitowe pamięci RIMM na płytach głównych muszą być montowane w parach, kości 32-bitowe mogą być instalowane pojedynczo. Każde niewykorzystane gniazdo pamięci na płycie głównej (ang. slot) musi być zamknięte specjalną zaślepką.

Kości pamięci RIMM wyposażone są w radiator, konieczny do odprowadzania nadmiaru ciepła.

DDR SDRAM (ang. Double Data Rate Synchronous Dynamic Random Access Memory) – rodzaj pamięci typu RAM stosowana w komputerach jako pamięć operacyjna oraz jako pamięć kart graficznych. Pamięci te budowane są w obudowach TSOP jak i BGA i mogą wytrzymać temperaturę do 70°C. Kości przeznaczone dla płyt głównych zawierające moduły DDR SDRAM posiadają 184 styki kontaktowe i jeden przedział (w odróżnieniu do SDRAM, który ma ich 168 oraz dwa przedziały). Produkcję pamięci DDR SDRAM rozpoczęto w 1999 roku. Jest ona modyfikacją dotychczas stosowanej pamięci SDRAM (ang. Synchronous Dynamic RAM). W pamięci typu DDR SDRAM dane przesyłane są w czasie trwania zarówno rosnącego jak i opadającego zbocza zegara, przez co uzyskana została dwa razy większa przepustowość niż w przypadku konwencjonalnej SDRAM typu PC-100 i PC-133. Kości zasilane są napięciem 2,5 V a nie 3,3 V co, wraz ze zmniejszeniem pojemności wewnątrz układów pamięci, powoduje znaczące ograniczenie poboru mocy.

Pamięć DDR2 charakteryzuje się wyższą efektywną częstotliwością taktowania (533, 667, 800, 1066 MHz) oraz niższym poborem prądu. Podobnie jak DDR, pamięć DDR2 wykorzystuje do przesyłania danych wznoszące i opadające zbocze sygnału zegarowego.

Pamięci DDR2 budowane są w obudowach FBGA (ang. Fine-pitch Ball Grid Array). Mogą pracować w temperaturze do 70°C.

Moduły pamięci DDR2 nie są kompatybilne z modułami DDR. Obecnie DDR2 obsługiwane są zarówno przez procesory firmy Intel jak i AMD.

DDR3 SDRAM (ang. Double Data Rate Synchronous Dynamic Random Access Memory (ver. 3)) – nowy standard pamięci RAM typu SDRAM, będący rozwinięciem pamięci DDR i DDR2, stosowanych w komputerach jako pamięć operacyjna.

Pamięć DDR3 wykonana jest w technologii 90 nm, która umożliwia zastosowanie niższego napięcia (1,5 V w porównaniu z 1,8 V dla DDR2 i 2,5 V dla DDR). Dzięki temu pamięć DDR3 charakteryzuje się zmniejszonym poborem mocy o około 40% w stosunku do pamięci DDR2 oraz większą przepustowością w porównaniu do DDR2 i DDR. Pamięci DDR3 nie będą kompatybilne wstecz, tzn. nie będą współpracowały z chipsetami obsługującymi DDR i DDR2. Posiadają także przesunięte wcięcie w prawą stronę w stosunku do DDR2 (w DDR2 wcięcie znajduje się prawie na środku kości).

Obsługa pamięci DDR3 przez procesory została wprowadzona w 2007 roku w chipsetach płyt głównych przeznaczonych dla procesorów Intel oraz zostanie wprowadzona w 2008 roku w procesorach firmy AMD.


Post został pochwalony 1 raz
Zobacz profil autora
PostWysłany: Wto 8:15, 15 Kwi 2008
arris512
Suchar
 
Dołączył: 15 Kwi 2008
Posty: 9
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 2 razy
Ostrzeżeń: 0/5





Przerzutnik typu D (delay) (ang. Flip-flop) - jeden z podstawowych rodzajów przerzutników synchronicznych, nazywany układem opóźniającym. Jest on modyfikacją przerzutnika typu JK. Modyfikacja ta polega na połączeniu wejścia J z zanegowanym wejściem K. Zmiana danych następuje tylko w momencie rosnącego zbocza zegara.

Przerzutnik typu RS - najprostszy rodzaj przerzutnika.

oznaczenie przerzutnika RS

Ma on:
2 wejścia
S (ang. Set) - wejście ustawiające
R (ang. Reset) - wejście zerujące
2 wyjścia
- wyjście zwykłe
- wyjście zanegowane

Stan wyjść jest zawsze przeciwny.

Przerzutnik typu RS można wykonać z dwóch bramek logicznych NOR lub dwóch bramek logicznych NAND.

Rejestry procesora to komórki pamięci o niewielkich rozmiarach (najczęściej 4/8/16/32/64/128 bitów) umieszczone wewnątrz procesora i służące do przechowywania tymczasowych wyników obliczeń, adresów lokacji w pamięci operacyjnej itd. Większość procesorów przeprowadza działania wyłącznie korzystając z wewnętrznych rejestrów, kopiując do nich dane z pamięci i po zakończeniu obliczeń odsyłając wynik do pamięci.

Rejestry procesora stanowią najwyższy szczebel w hierarchii pamięci, będąc najszybszym z rodzajów pamięci komputera, zarazem najdroższą w produkcji, a co za tym idzie - o najmniejszej pojemności. Realizowane zazwyczaj za pomocą przerzutników dwustanowych, z reguły jako tablica rejestrów (blok rejestrów, z ang. register file).


Licznik elektroniczny - układ cyfrowy, którego zadaniem jest zliczanie wystąpień sygnału zegarowego. Licznik złożony najczęściej z kilku przerzutników (patrz rysunek). Działanie licznika cyfrowego opiera się najczęściej na układzie dzielnika częstotliwości. Przerzutnik JK połączony jak na rysunku podaje na wyjście Q sygnał o częstotliwości będącej połową częstotliwości zegara. Następny przerzutnik również dzieli częstotliwość o połowę, itd. Bramki AND w układzie powodują, że przełączenie przerzutnika starszego bitu następuje tylko wtedy gdy wszystkie młodsze bity będą ustawione na ‘1’. Pokazany 4-bitowy licznik można z łatwością rozszerzyć o kolejne bity. Najczęściej rzeczywiste układy cyfrowe również posiadają wyjście (przepełnienia licznika) pozwalające na połączenie kilku liczników o małej ilości bitów w kaskadowy licznik wielobitowy. Oprócz tego rzeczywisty licznik posiada najczęściej wejście ‘reset’ kasujące obecny stan licznika (ustawiające wszystkie bity licznika na 0). Niektóre liczniki posiadają odpowiednie wejście na podstawie stanu którego licznik liczy albo w górę, albo w dół.


Multiplekser to układ kombinacyjny, najczęściej cyfrowy. Należy do grupy układów scalonych o średniej skali integracji (MSI).


Bramka trójstanowa, bramka TS (ang. three-state) - jest to bramka logiczna, która na wyjściu, oprócz dwóch stanów logicznych (0 i 1 logicznej), może przyjmować stan logicznie nieokreślony. Stan ten nazywany jest stanem wysokiej impedancji i oznaczany jest (Z).


Magistrala (ang. bus) – elektryczne łącze pomiędzy układami (podzespoły) w komputerze, złożone z kilku współdziałających szyn (sterującej, adresowej i danych). Szerokość magistrali, tzn. liczba równoległych ścieżek szyny danych, określa ile bitów może ona przesłać za jednym razem.

We współczesnych komputerach osobistych stosuje się m.in. magistrale ISA, PCI, AGP, PCI-E.


Post został pochwalony 1 raz
Zobacz profil autora
PostWysłany: Wto 8:40, 15 Kwi 2008
arris512
Suchar
 
Dołączył: 15 Kwi 2008
Posty: 9
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 2 razy
Ostrzeżeń: 0/5





1mikroprocesor, CPU- definicja - Centralna jednostka sterująca
Jest to ukłąd scalony o dużej integralności.

2. schemat blokowy mikroprocesora

3. rejestry procesora A, B, C, D, E, H, L, SP, F, PC
A- akumulator
B,C,D,E,H,L- rejestry robocze
SP- wskaznik stosu
F- flaga znaczników(rejestr flagowy)
PC- licznik rozkazów.

4. Akumulator -def - rejestr w którym przechowywane są wykonywane
operacje i wyniki wykonanych operacji.

5 REjestr flagowy - def- rej. flagowy zawiera dodatkowo cechy wyniku
wykonywanej informacji
CY-flaga przeniesienia lub pożyczenia,
Z- flaga znaku


Post został pochwalony 1 raz
Zobacz profil autora
PostWysłany: Wto 11:46, 15 Kwi 2008
Saku
Powoli sie wkrecam
 
Dołączył: 09 Kwi 2008
Posty: 99
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 2 razy
Ostrzeżeń: 0/5





Chlopaki wielkie dzieki !!!!!!!!!!!! Pochwaly dla Was Laughing


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
UTK- zagadnienia + częśc pytań
Forum www.tikoszalin.fora.pl Strona Główna -> Terminy sprawdzianow !!!
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)  
Strona 1 z 1  

  
  
 Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu  


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001-2003 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
Regulamin